Skip to content

101 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block902.27
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,600
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
50%
Improvement Value:$138,000
50%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,175+5.4%
2024$6,809+7.7%
2023$6,320+1.4%
2022$6,235+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,600DeedBook 19411, Page 781Recorded6/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960