Skip to content

116 Winchester Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 8, 2002

Property Information

Block902.27
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P--- 2266
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
41%
Improvement Value:$195,700
59%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,657+5.4%
2024$8,216+3.6%
2023$7,928+1.3%
2022$7,825+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 10932, Page 347

Property Sale

Sale
$45,010
DeedBook 5678, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1955