Skip to content

304 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2023

Property Information

Block902.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
54%
Improvement Value:$112,800
46%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+5.6%
2024$5,829+3.8%
2023$5,615+1.4%
2022$5,539+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962