Skip to content

73 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 15, 1996

Property Information

Block902.29
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
54%
Improvement Value:$114,700
46%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+5.4%
2024$6,126+3.6%
2023$5,910+1.3%
2022$5,834+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5387, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1958