Skip to content

209 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 13, 2005

Property Information

Block902.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
49%
Improvement Value:$136,000
51%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,010+5.4%
2024$6,653+3.6%
2023$6,420+1.3%
2022$6,336+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12441, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1970