Skip to content

71 Lorraine Pl.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block902.31
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,364
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
52%
Improvement Value:$125,400
48%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+5.4%
2024$6,472+3.6%
2023$6,245+1.3%
2022$6,164+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16391, Page 594Recorded5/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955