Skip to content

72 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block902.31
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
51%
Improvement Value:$127,400
49%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+5.4%
2024$6,440+3.6%
2023$6,214+1.3%
2022$6,133+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,364DeedBook 19107, Page 1696Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 17159, Page 632Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5273, Page 559

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4801, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1975