Skip to content

82 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block902.32
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
46%
Improvement Value:$154,000
54%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+5.4%
2024$7,099+3.6%
2023$6,850+1.3%
2022$6,761+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15487, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1964