Skip to content

202 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block902.33
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,784
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
36%
Improvement Value:$235,600
64%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+5.4%
2024$9,148+3.6%
2023$8,826+1.3%
2022$8,712+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11615, Page 1055

Property Built

Built

Year Built: 1962