Skip to content

172 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block902.34
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,216
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,600
34%
Improvement Value:$254,800
66%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,137+5.4%
2024$9,621+3.6%
2023$9,283+1.3%
2022$9,162+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft3,216DeedBook 16871, Page 417Recorded9/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971