Skip to content

102 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block902.34
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,786
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
38%
Improvement Value:$205,000
62%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+5.4%
2024$8,159+3.6%
2023$7,873+1.3%
2022$7,771+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,786DeedBook 18108, Page 1585Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4803, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1965