Skip to content

112 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block902.34
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,422
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
52%
Improvement Value:$125,300
48%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802+5.4%
2024$6,455+3.6%
2023$6,228+1.3%
2022$6,148+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11993, Page 465

Property Sale

Sale
$138,750
DeedBook 5454, Page 402

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5295, Page 895

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4999, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1965