Skip to content

114 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block902.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
48%
Improvement Value:$139,000
52%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+5.4%
2024$6,596+3.6%
2023$6,365+1.3%
2022$6,282+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$542,000
Sq Ft1,336DeedBook 19460, Page 613Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 16207, Page 138Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14123, Page 1144

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5044, Page 969

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 4940, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1969