Skip to content

104 Coral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$89,850
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block902.35
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class15
Description1SF-P 1016
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,016
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
65%
Improvement Value:$84,600
35%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,314+5.4%
2024$5,992+3.6%
2023$5,781+1.3%
2022$5,706+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$89,850
DeedBook 5653, Page 179

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 4879, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1970