Skip to content

604 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block902.36
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,700
64%
Improvement Value:$85,500
36%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+5.4%
2024$5,826+3.6%
2023$5,621+1.3%
2022$5,548+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,144DeedBook 19661, Page 1573Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14385, Page 1331

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5571, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1960