Skip to content

606 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block902.36
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,012
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,700
62%
Improvement Value:$91,800
38%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,303+5.4%
2024$5,982+3.6%
2023$5,772+9.3%
2022$5,279+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,012DeedBook 19155, Page 513Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,012DeedBook 19017, Page 335Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 17988, Page 85Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 17483, Page 1730Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 15140, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1970