Skip to content

108 Orion DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Aug 21, 2007

Property Information

Block902.36
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,281
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
64%
Improvement Value:$88,600
36%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+5.4%
2024$6,098+3.6%
2023$5,884+1.3%
2022$5,808+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 13760, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1970