Skip to content

132 Canis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block902.38
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
34%
Improvement Value:$276,300
66%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,985+5.4%
2024$10,426+3.6%
2023$10,060+1.3%
2022$9,929+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 13181, Page 322

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5351, Page 267

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5211, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1994