Skip to content

136 Canis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block902.38
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2434
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,434
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
33%
Improvement Value:$278,300
67%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+5.4%
2024$10,344+3.6%
2023$9,981+1.3%
2022$9,851+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12162, Page 52

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5674, Page 431

Property Sale

Sale
$187,990
DeedBook 5159, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1994