Skip to content

141 Meridian Dr.Brick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block902.40
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,240
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
49%
Improvement Value:$167,600
51%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498+5.4%
2024$8,065+3.6%
2023$7,782+1.3%
2022$7,681+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16964, Page 1049Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$272,214

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16921, Page 348Recorded10/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961