Skip to content

115 Meridian Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2012

Property Information

Block902.40
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1584
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,584
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
58%
Improvement Value:$113,400
42%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+5.4%
2024$6,728+3.6%
2023$6,491+1.3%
2022$6,407+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957