Skip to content

117 Meridian Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block902.40
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage968
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
70%
Improvement Value:$68,300
30%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,693+5.6%
2024$5,390+3.8%
2023$5,192+1.4%
2022$5,121+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4871, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1950