Skip to content

119 Meridian Dr.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block902.40
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage968
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
74%
Improvement Value:$59,100
26%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+5.4%
2024$5,539+3.6%
2023$5,344+1.3%
2022$5,275+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 18092, Page 1187Recorded10/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965