Skip to content

128 Solar Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block902.41
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2452
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
35%
Improvement Value:$265,900
65%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735+5.4%
2024$10,188+3.6%
2023$9,830+1.3%
2022$9,703+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5235, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1994