Skip to content

118 Coral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$335,500
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block902.41
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage800
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
72%
Improvement Value:$62,500
28%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+5.4%
2024$5,501+3.6%
2023$5,308+1.3%
2022$5,239+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,500
Sq Ft800DeedBook 19303, Page 571Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$226,750
DeedBook 12199, Page 1765

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 11521, Page 1757

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5735, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1970