Skip to content

120 Solar Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block902.41
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,312
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
44%
Improvement Value:$185,400
56%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+5.4%
2024$8,179+3.6%
2023$7,892+1.3%
2022$7,789+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14219, Page 1361

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11012, Page 1742

Property Sale

Sale
$132,700
DeedBook 5187, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1994