Skip to content

126 Solar Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block902.41
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,034
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
45%
Improvement Value:$174,500
55%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+5.4%
2024$7,874+3.6%
2023$7,598+1.3%
2022$7,499+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft2,034DeedBook 17694, Page 1226Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5189, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1994