Skip to content

111 Canis DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block902.42
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
61%
Improvement Value:$100,800
39%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,744+5.4%
2024$6,401+3.6%
2023$6,176+1.3%
2022$6,096+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5509, Page 858

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4730, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1970