Skip to content

128 Coral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block902.43
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,828
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
51%
Improvement Value:$154,600
49%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+5.4%
2024$7,768+3.6%
2023$7,495+1.3%
2022$7,398+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5593, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1957