Skip to content

131 Coral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block902.45
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,012
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
68%
Improvement Value:$74,900
32%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,050+5.4%
2024$5,742+3.6%
2023$5,540+1.3%
2022$5,468+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957