Skip to content

99 Rainbow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jul 16, 1999

Property Information

Block902.46
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,012
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,200
69%
Improvement Value:$72,300
31%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+5.4%
2024$5,759+3.6%
2023$5,557+1.3%
2022$5,485+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5719, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1960