Skip to content

113 Rainbow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block902.46
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,246
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
64%
Improvement Value:$88,600
36%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+5.4%
2024$6,098+3.6%
2023$5,884+1.3%
2022$5,808+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948