Skip to content

129 Solar Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block902.47
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2254
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,254
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
43%
Improvement Value:$190,000
57%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710+5.4%
2024$8,266+3.6%
2023$7,975+1.3%
2022$7,872+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 13013, Page 961

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5488, Page 160

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5271, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1995