Skip to content

131 Solar Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block902.47
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2452
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
37%
Improvement Value:$248,700
63%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,289+5.4%
2024$9,764+3.6%
2023$9,421+1.3%
2022$9,299+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,452DeedBook 19336, Page 739Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 11728, Page 897

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 5528, Page 486

Property Sale

Sale
$176,590
DeedBook 5274, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1995