Skip to content

128 Rainbow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block902.47
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,758
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
48%
Improvement Value:$157,600
52%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+5.4%
2024$7,508+3.6%
2023$7,244+1.3%
2022$7,150+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12752, Page 1451

Property Sale

Sale
$132,990
DeedBook 5290, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1995