Skip to content

203 Mako Ct.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block902.47
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2553
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,553
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
38%
Improvement Value:$238,500
62%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,975+5.4%
2024$9,467+3.6%
2023$9,135+1.3%
2022$9,016+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,553DeedBook 16504, Page 56Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$179,990
DeedBook 5272, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1995