Skip to content

87 Charleson Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 25, 1990

Property Information

Block903.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,422
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
51%
Improvement Value:$130,300
49%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,129+2.4%
2020$5,984+2.8%
2019$5,823+0.5%
2018$5,791+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4850, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1970