Skip to content

124 Jordan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block903.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
42%
Improvement Value:$185,500
58%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321+5.4%
2024$7,897+3.6%
2023$7,619+1.3%
2022$7,520+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 17226, Page 1184Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 15897, Page 1808Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 14122, Page 1406

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11533, Page 1928

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5368, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1968