Skip to content

50 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block903.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1392
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,392
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
48%
Improvement Value:$147,200
52%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+5.4%
2024$7,010+3.6%
2023$6,764+1.3%
2022$6,676+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 18052, Page 375Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5344, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1968