Skip to content

111 Charleson Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block903.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1422
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,422
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
47%
Improvement Value:$150,200
53%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+5.4%
2024$7,040+3.6%
2023$6,792+1.3%
2022$6,704+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968