Skip to content

116 Jordan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block903.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,779
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
46%
Improvement Value:$150,200
54%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+5.4%
2024$6,886+3.6%
2023$6,644+1.3%
2022$6,558+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,779DeedBook 16184, Page 1864Recorded9/10/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4826_, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1968