Skip to content

70 Pineland Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$162,900
Last Sale Date
Jul 30, 1991

Property Information

Block903.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,764
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
50%
Improvement Value:$133,700
50%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+5.4%
2024$6,673+3.6%
2023$6,439+1.3%
2022$6,355+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 4921, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1968