Skip to content

82 Pineland Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$370,500
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block903.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2125
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,125
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
44%
Improvement Value:$166,400
56%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+5.4%
2024$7,426+3.6%
2023$7,165+1.3%
2022$7,072+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,500

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 17476, Page 429Recorded5/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1966