Skip to content

81 Bella Vista Rd. EBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Feb 4, 2010

Property Information

Block903.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,682
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
49%
Improvement Value:$141,200
51%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+5.4%
2024$6,817+3.6%
2023$6,577+1.3%
2022$6,492+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 14527, Page 568

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 14490, Page 1958

Property Built

Built

Year Built: 1966