Skip to content

77 Bella Vista Rd. EBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block903.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1682
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,682
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
46%
Improvement Value:$159,300
54%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+5.4%
2024$7,265+3.6%
2023$7,010+4.4%
2022$6,711+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16717, Page 1018Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966