Skip to content

61 Bella Vista Rd. EBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block903.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,450
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
49%
Improvement Value:$137,200
51%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+5.4%
2024$6,718+3.6%
2023$6,482+1.3%
2022$6,398+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11893, Page 1548

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5687, Page 363

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4880, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1966