Skip to content

741 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block903.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,750
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
48%
Improvement Value:$147,600
52%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+5.4%
2024$6,975+3.6%
2023$6,730+1.3%
2022$6,643+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16157, Page 703Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968