Skip to content

719 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
May 9, 1997

Property Information

Block903.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,696
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
49%
Improvement Value:$142,800
51%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+5.4%
2024$6,869+3.6%
2023$6,627+1.3%
2022$6,542+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965