Skip to content

35 River Park Dr.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block903.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,450
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
47%
Improvement Value:$151,500
53%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,462+5.4%
2024$7,082+3.6%
2023$6,833+1.3%
2022$6,744+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 13286, Page 64

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5196, Page 395

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4849, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1965