Skip to content

238 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block903.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,774
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
51%
Improvement Value:$129,200
49%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+5.4%
2024$6,519+3.6%
2023$6,290+1.3%
2022$6,209+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5307, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1977